Golče

Ležijo 700 m n. m. na južnem pobočju osrednjega dela šentlambertskega slemena. Vas je strnjena, le domačija Vrtačnikovih (in streljaj pod njo ostanki domačije Ramšelj) stoji na samem kakšnih 300 m pod osrednjimi Golčami. Ime vasi najbrž izhaja iz dejstva, da njeno širše območje leži na goličavi. Gozd je bil posekan, da so lahko pridobili prostor za rodovitna polja in travnike. Prisojna lega omogoča, da kljub razmeroma veliki nadmorski višini sneg zgodaj skopni, kar olajša kmetovanje.

Pred poldrugim desetletjem so prizadevni vaščani ustanovili Turistično društvo (TD) Golče, ki na Plešah vsako leto priredi prvomajski shod, največji v občini Zagorje. TD je prava združevalna sila Golčanov. Odkar obstaja, so polepšali podobo vasi in njene okolice, tako da je bila že večkrat uvrščena med tri najlepše urejene hribovske vasi v državi v akciji Turistične zveze Slovenije “Moja dežela – lepa, urejena in čista”.

Cerkev svetih Petra in Pavla na Golčah je iz istega časa kot cerkev v Tirni. O tem priča enak slog gradnje, ki odseva v romanskih oknih. V golški cerkvi je ohranjen zlat kelih iz 16. stoletja, ki je eden izmed dveh kelihov, ki jih je smela obdržati romarska svetogorska cerkev v letu 1526, ko je avstrijsko cesarstvo nacionaliziralo vso zlato in srebrno posodo ter druge predmete v cerkvah, da so lahko plačali Uskoke, ki so branili mejo pred Turki. Hišna imena: Vrtačnik, Šergan, Plenšk, Sirk, Golobar, Dolinar, Gričovsk’, Povirk, Ramšelj.

Tekst: Boštjan Grošelj